Váš e-shop pre krajšie bývanie

Návod na lepenie vinylovej tapety

Použitie:

Tieto tapety sú vhodné do všetkých interiérov (steny, sadrokartóny, umakart, rôzne umývateľné nátery), podľa množstva a kvality vrchnej vinylovej vrstvy možno použiť na rôzne účely. Kúpeľňové tapety s označením (3 vlnovky) je možné použiť do vlhkého prostredia, napr. do kúpeľne, WC. Vinylové tapety majú veľmi dobrú prekrývaciu schopnosť na krivé, popukané steny.                 

 

Podklad:

Steny miestnosti dôkladne očistite a vyrovnajte nerovnosti, napr. stierkovou hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnú maľbu odstráňte. Umakartové jadrá a rôzne nátery zdrsnite a dobre odmastite. Pokiaľ je podklad suchý a pevný (kontrola vlhkosti: na stenu pripevnite lepiacou páskou igelitovú fóliu na dobu 24 hod. - nesmie sa orosiť), môžete pristúpiť k lepeniu. Na mokré steny tapety nelepte, pod tapetou sa môže vytvoriť pleseň. V klasických panelákových kúpelniach profesionálnym nalepením zvýšite životnosť tapety. Na čerstvú omietku alebo stierku naneste penetračný náter. Penetráciu podkladu môžete urobiť aj lepidlom na lepenie tapiet podľa priloženého návodu.

            

Množstvo:

Počet roliek tapiet je závislý od prestrihu tapety uvedenom na etikete, kde sa uvádza maximálny prestrih.

                  

Lepidlo:

Pre správne spracovanie je rozhodujúce správne zvolené lepidlo. Keď sú tapety »aľšie alebo ich lepíte na nesavý podklad, pouľívajte špeciálne lepidlo, ktoré si pripravte hustejšie.

                      

Náradie:  

ceruzka, meter, špachtla, noľnice, olovnica, orezávač, úzky valček, plyšový valček, tapetovacia kefa, štetka na nanesenie lepidla, pracovný stôl. Správne zvolené náradie uľahčuje prácu.

                         

Lepenie

a) ako nastrihať tapetu: 
dĺžka pásu = výška miestnosti + 5 cm prídavok dole na zarovnanie. V prípade, že sú tapety so vzorom, prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Vrch tapety si radšej označte ceruzkou (znakom ^), aby pri lepení nedošlo k prevráteniu pásu tapety, pokiaľ tak nie je uvedené na etikete tapety.    

b) lepenie:

Prvý pás lepte od okna smerom k dverám.Najprv si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Tapety lepíte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach môžete tapety prelepiť cez seba. Natierajte tapetu aj podklad. Tapetu natrite a rubovou stranou preložte cez seba, aby lepidlo vsiaklo rovnomerne do celej tapety. Pozor! Čas na nasiaknutie vinylových tapiet je 5 -7 min. Pokiaľ bude čas nasiakovania dlhší ako odporúčaný, tapeta sa natiahne. Vopred si nachystajte maximálne jeden až dva pásy. Musíte však dbať, aby doba pôsobenia lepidla na tapetu bola rovnaká pri všetkých natretých pásoch. Priložte prvý pruh na stenu a pritlačte rukami ku stene. Aby neostávali vzduchové bubliny, vyhlaďte tapety smerom od stredu ku krajom. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte orezávačom pomocou pravítka. Zbytky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď čistou handričkou. Pri lepení okolo zásuviek a vypínačov vypnite el. prúd, pri vlastnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyreľte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a po zaschnutí ju presne odrežte. Za radiátormi stačí tapetu 10-15 cm založiť. Stropy radšej lepte vo dvojici. Na lepenie na umakartové jadro je dobré do lepidla primiešať disperzné lepidlo. Pri rekonštrukcii kúpeľní a sprchovacích kútov je vhodné každý spoj po nalepení podmazať čistou disperziou (Duvilax) a na miestach zvlášť exponovaných spoje vyplniť bezfarebných sanitárnym silikónom. Táto investícia sa Vám mnohonásobne vyplatí. Tiež je dôležité spodnú časť tapety nalepiť aspoň 10 cm pod vrchný okraj vane. Vaňu, umývadlo alebo sprchovací kút vhodne utesnite. Pokiaľ chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, uschnutú tapetu pomocou ceruzky, pravítka a špeciálneho noža vyrežte a bordúru vlepte. V prípade nutnosti je možné nalepiť bordúru priamo na tapetu lepidlom typ. wandbelags, zn. Pufas. Nelepte tapety pri otvorenom okne a dverách, nevypínajte kúrenie.

               

Zásady pri práci s tapetami

Tapetujte vždy tapetami jednej výrobnej série. Vzor tapety musí nadväzovať nielen na výšku, ale aj na šírku. Ak je to možné, používajte vždy značkové lepidlo Pufas.

 

Kontrola pred tapetovaním

Skontrolujte si vždy sériu, vzor a farebnosť. Zistite si, či zakúpená metráž tapiet vystačí na vytapetovanie určenej miestnosti. Až potom vybaľte tapetu z fólie. Porovnajte si farebnosť viacerých roliek navzájom. Nestrihajte všetky rolky naraz, ale postupne.

Reklamovať sa dajú iba celé rolky s baliacim lístkom!

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.