Váš e-shop pre krajšie bývanie

Návod na lepenie vliesovej tapety

Príprava podkladu:   

Steny miestnosti dôkladne očistite (musia byť suché a čisté) a vyrovnajte nerovnosti, napr. stierkovou hmotou, sádrou, akrylovým tmelom. Staré tapety a vodou rozpustnú maľovku odstráňte. Pokiaľ je podklad suchý a pevný, môžete začať lepiť.

Čerstvú omietku, stierku, sádrokartóny a všetky savé podklady radšej napenetrujte penetračným náterom.

Penetráciu podkladu môžete vykonať aj lepidlom na lepenie tapiet podľa priloženého návodu (zriedi sa vo väčšom pomere s vodou).

Vlhké podklady nie sú vhodné na tapetovanie (kontrola vlhkosti: na stenu pripevnite lepiacou páskou igelitovú fóliu na dobu 24 hod. - nesmie sa orosiť). Rovnako, pokiaľ je podklad výrazne farebne odlišný alebo vzorovaný, je lepšie natrieť ho penetráciou v odtieni tapety (natrieť ho farbou v približnom odtieni tapety). Pokiaľ budete tapetu pretierať farbou, podklad môže byť farebne odlišný.

 

Množstvo:

Počet roliek tapiet je závislý od prestrihu (posunu vzoru) tapetového vzoru uvedenom na etikete každej tapety a na našej stránke pri každej tapete, kde sa uvádza maximálny prestrih (posun vzoru).

Posun vzoru, teda raport (prestrih) tapety je cifra v cm, ktorú treba prirátať ku každému pásu tapety. Je to maximálny posun vzoru. Napr. ak máte stenu vysokú 2,6 m a raport na tapete je 64 cm. Ku každému pásu pripočítame 64 cm (2,5 + 0,64 = 3,14 m). To znamená, že napriek tomu, že rolka je dlhá 10,05 m, nevyjdu nám z nej 4 pásy, ale len 3 (pás tapety je široký 53 cm, takže 3x53cm = 1,59 m). Alebo nás kontaktujte a my Vám radi vyrátame potrebné množstvo: 0905 854 229, 0915 491 545 alebo 045 5366 074.

        

Lepidlo:

Na lepenie je nutné použiť špeciálne lepidlo na ťažké tapety. Nájdete v našom e-shope.

                                

Náradie:

Ceruzka, meter, špachtla, nožnice, olovnica, orezávač, úzky valček na spoje, širší valček, tapetovacia kefa, štetec na lepidlo, mäkkú balvnenú handričku, pracovný stôl. Správne zvolené náradie uľahčuje prácu:-).

                 

Lepenie:    

a) ako nastrihať tapetu:
dĺžka pásu = výška miestnosti + 5 cm prídavok dole na zarovnanie (po nalepení odrežete orezávacím nožom). V prípade, že sú tapety so vzorom, prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Odporúčame vždy si pripravte dopredu 2 pásy tapiet. Vrch tapety si radšej označte ceruzkou (znakom ^), aby nedošlo pri lepení k prevráteniu pásu tapety (niektoré vzory sa však môžu prevracať, práve preto, aby sa vzor dal nadpojiť).   

b) lepenie:
Prvý pás lepte od okna smerom k dverám. Najprv si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu (aby ste tapety nalepili rovno).

Tapety lepte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach môžete prelepiť cez seba 1-2 mm. Lepidlo nanášajte na stenu alebo podklad (pozrite na symbol na tapete) roztieracím valčekom (v prípade hrubších tapiet môžete natrieť tapetu aj stenu).

Suché pásy nastrihanej tapety zviňte lícom dovnútra, vzniknutú roličku priložte na lepidlom natretú stenu, tapetu odvíjajte a pritláčajte na stenu gumovým valčekom, prípadne tapetárskou kefou alebo jemne balvnenou handričkou.

Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte nožom pomocou pravítka.

Zbytky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď čistou handričkou.

Pri lepení okolo zásuviek a vypínačov vypnite elektrický prúd, pri vlastnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a po zaschnutí ju presne odrežte. Za radiátormi stačí tapetu 10-15 cm založiť. Stropy radšej lepte vo dvojici.

Ak chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na vyschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte miesto. Pomocou špeciálneho noža a pravítka narežte tapetu a tapetu odstráňte. Bordúru nalepte do vyrezaného miesta.           

c) nátery:
Po dôkladnom zaschnutí tapety na stene je možné tapety pretierať najlepšie valčekom, a to jednou vrstvou. Jemnú štruktúru je možné pretrieť 2-5 krát, výraznejšiu 7 a viackrát. 

                   

Zásady pri práci s tapetami

Tapetujete vždy tapetami jednej výrobnej série - šarže (skontrolujte vždy pred odbalením tapiet, pred ich nastrihaním, pred ich lepením!!!). Vzor tapety musí nadväzovať nielen na výšku, ale aj na šírku. Ak je to možné, používajte vždy značkové lepidlo .

                        

Kontrola pred tapetovaním

Skontrolujte si vždy sériu, vzor a farebnosť. Zistite si, či zakúpená metráž tapiet vystačí na vytapetovanie určenej miestnosti. Až potom vybaľte rolky z fólie. Porovnajte si farebnosť viacerých roliek navzájom. Nestrihajte všetky rolky naraz, ale postupne. Reklamovať sa dajú iba celé rolky s baliacim lístkom!

V prípade, že si na tapetovanie netrúfnete samy, radi Vám ponúkneme našich tapetárov:-) 

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.